16-18 czerwca 2023

 

III Edycja Dywickich Spotkań teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach

Teatr to miejsce, które uczy, pobudza do refleksji, stawia pytania. To również odwaga, przyjaźń oraz zabawa. Teatr również potrafi zjednoczyć ludzi wokół idei – tych wielkich i małych. Teatry amatorskie stanowią potwierdzenie jednoczącej mocy sztuki teatralnej.

Amatorskie grupy teatralne mają w sobie mnóstwo pasji i zamiłowania do sztuki, wszak poświęcają swój wolny czas i energię na planowanie, próby, przygotowanie scenografii. Ze wszystkich dziedzin sztuki teatr jest wyjątkowy ponieważ lawiruje pomiędzy sztuką a życiem, schodząc ze sceny aktorzy wcielają się rolę matki, ojca, syna, nauczyciela, rolnika, pomimo to są w stanie zaangażować się w tworzenie spektakli. Pasja do teatru jest spoiwem, które scala członków grupy i czyni z nich swojego rodzaju rodzinę. To wszystko sprawia, że teatry amatorskie mają swój niezwykły klimat i charakter.

Dywickie Spotkania Teatralne są inicjatywą umożliwiającą prezentację lokalnych grup teatralnych, wymianę doświadczeń, krzewienie kultury i sztuki teatralnej.

W tegorocznej edycji na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach wystąpią:

Teatr „Przebudzeni z Ostródy”, Grupa Teatralna przy Stowarzyszeniu „Ługwałd”, Teatr „Mimo Wszystko”, Teatrzyk Słowa SENIORiTA.

 

 

16 CZERWCA 2023 | GODZ. 19:00

Teatr ,,Przebudzeni”

 

 

Szatnia

Szef zespołu: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki
Scenariusz: Zespół
Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki
Muzyka: Dariusz Wychudzki – fortepian na żywo
Obsada:
Adamski Adam – poszukujący korzeni, przedstawiciel rodu
Bałdyga Mateusz – postać tajemnicza, T. Kantor
Bindas Aleksander – osoba w związku 1
Foryński Bartosz – Szatniarz
Ilasz Justyna – dziewczynka, osoba zatrzymana w dzieciństwie
Kudlak Justyna – kobieta sukcesu, postępowa
Łukasik Paweł – bokser
Marchlewska Agnieszka – podróżniczka
Olszewska Natalia – artystka, diwa
Pajka Zdzisław – pielgrzym
Pawłowski Dominik – ksiądz
Stefaniak Izabella – panna młoda
Wójcik Mira – sprzątaczka
Wóltański Patryk – osoba w związku 2

 

Teatr Przebudzeni funkcjonuje od 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie. To Zespół skupiający osobowości, które łączy wspólny cel – wyrażanie siebie na scenie poprzez własny język i na własną odpowiedzialność. Spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi Zespół pracuje wspólnie. Teatr, uczestnicząc w festiwalach i wydarzeniach artystycznych, burzy mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. Twórczość Zespołu to składowa pojedynczych historii, które wyznaczają naszą misję – aby poprzez spektakle trafiać do ludzkich serc, dusz,emocji, myśli… tak, by te historie przełożyły się na historie widzów – przebudziły ich. Teatr jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, głównie za prawdę, dystans i przekaz płynące ze sceny. Przyjęliśmy zasadę – „Im więcej przeszkód, tym większy proces twórczy” – i wiernie przy niej trwamy. Zespół pracuje i tworzy dzięki dotacjom z Powiatu Ostródzkiego ze środków PFRON oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie z Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej, a także dzięki dobrej woli wielu osób.

 

Spektakl pt. „SZATNIA” jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może się wydarzyć. To zderzenie przeszłości i historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców. Stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, pewnej nieważkości. Wszystko, aby zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i… umierania”.
Od początku pracy nad spektaklem wiadomo było, że będzie to nietuzinkowy i wyjątkowy spektakl: dogłębnie poruszający, refleksyjny i poważny, lecz jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności. Obrana konwencja „nurtu kantorowskiego” i odczucie przy tym swoistego sacrum okazało się „strzałem w dziesiątkę”, co czujemy po reakcjach publiczności za każdym razem, gdy schodzimy ze sceny. Inspiracją spektaklu stała się twórczość Tadeusza Kantora oraz wizyta Zespołu w Cricotece w Krakowie – muzeum, miejscu szczególnym, w którym można zetknąć się ze sztuką Kantora i „poczuć ją” na wielu płaszczyznach.

 

 

 

 

 

 

 

 

17 CZERWCA 2023 | GODZ. 17:00

Teatr Mimo Wszystko

 

Podwójne zaciemnienie

Czarna komedia na motywach powieści J.Kesselringa „Arszenik i stare koronki”

 

Scenariusz: Karolina Roguszka, Anna Juszczyńska
Reżyseria: Anna Juszczyńska
Scenografia: Joanna Kitkowska i Grupa Plastyczna „Paleta”
Obsada:
Agnieszka Poniewozik – ciocia Marta
Anna Bieniaszewska – ciocia Polly
Joanna Walczyk – siostrzenica Megan
Magda Sarzała – siostrzenica Jane
Krzysztof Wądołowski – siostrzeniec Teddy
Joanna Żach – gość Gibbs; posterunkowa Smith
Agnieszka Szczerbowicz – sąsiadka Luiza
Anna Juszczyńska – Winter, kierowniczka pensjonatu.

Amatorska Grupa Teatralna Mimo Wszystko powstała w 2006 roku z inicjatywy Anny Juszczyńskiej, animatorki kultury. Od tego roku siedzibą teatru jest GOK w Dywitach. Grupa ma za sobą liczne premiery wystawiane w województwie i powiecie olsztyńskim. Spektakle powstały w oparciu o własne scenariusze i reżyserię. Na przestrzeni czasu zmieniał się skład zespołu, lecz niezmienna jest pasja do sztuki teatralnej, która łączy nas od lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 CZERWCA 2023 | GODZ. 18:30

Grupa Teatralna przy Stowarzyszeniu „Ługwałd”

 

Biuro matrymonialne

Autor: Andrzej Dembończyk
Reżyseria: Bronisław Szatan
Obsada:
Panie: Dorota Groszkowska, Anna Orzoł, Małgorzata Gołębiewska,
Anna Skalska
Panowie: Wojciech Gumowski, Wojciech Olszewski,
Artur Smekla
Oprawa muzyczna: Zbigniew Glezman

 

 

Grupa powstała w 2013 roku na obchody 650-lecia lokacji wsi Ługwałd. Założycielem grupy był Bronisław Szatan. Pierwsze przedstawienie dotyczyło właśnie lokacji naszej wsi. Do tej pory grupa wystawiła 11 premier. Były to jednoaktówki historyczne oraz humorystyczne. Przez grupę przewinęło się ponad 20 wykonawców oraz tyle samo dzieci. Są to tylko mieszkańcy naszej wsi. Grupa występuje na swojej własnej scenie, którą wybudowano w 2015 roku. Dzięki patronatowi Stowarzyszenia „Ługwałd”, grupa jest wyposażona w mikrofony i sprzęt akustyczny. Ponadto ze  swoimi sztukami grupa występowała w GOK-u Dywity, w Tuławkach, w Słupach oraz na festiwalu w Bartążku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 CZERWCA 2023 | GODZ. 17:00

Teatrzyk Słowa SENIORiTA

 

A w sercu ciągle maj…

Adaptacja scenek z Kabaretu Starszych Panów

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kropidłowska
Scenografia: Teatrzyk Słowa SENIORiTA, Joanna Kitkowska, Zuzanna Bujarowicz

Obsada:
Helena Dudko – pani kuchenna
Eugenia Jac-Lipka – panienka
Jolanta Ławrynowicz – Julia
Artur Ławrynowicz – pan A
Irena Malinowska – Polly
Mateusz Miłowski – Rotmistrz
Irena Popowicz – Dolly
Janina Proszek – komendant Molly
Lucyna Szymańska – Hrabina Tyłbaczewska
Stefan Szymański – pan B
Zofia Wieczerzak – suflerka
Teresa Wiśniewska – Docent Kurniewicz

 

 

Teatrzyk Słowa SENIORiTA powstał z inicjatywy grupki osób, która własnym sumptem przygotowała i wystawiła przedstawienie „Miłość, która nie zna granic”. Prowodyrem całego przedsięwzięcia była Eugenia Jac. Wszystko przygotowali sami, począwszy od tekstu, poprzez reżyserię, kostiumy i załatwienie miejsca wystawienia. Odbyło się ono w gościnnej sali GOK na zebraniu 15 Koła Emerytów w Dywitach. Był to rok 2016.
Następnie zespół trafił pod skrzydła GOK i jego animatorki Jagody Orzołek. Rok później wystawiono składankę tekstów Stefanii Grodzieńskiej i Wisławy Szymborskiej pod tytułem „Tych lat nie odda nikt”. Widzowie oklaskiwali gorąco zabawne, ironiczne teksty Stefanii Grodzieńskiej rysujące PRL-owską rzeczywistość. Kolejną sztuką była adaptacja „Moralności Pani Dulskiej”. W jej realizacji uczestniczyła aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Katarzyna Kropidłowska, która do dziś sprawuje pieczę artystyczną nad zespołem. Niestety, po premierze nastąpiła pandemia i grupa zmuszona została zawiesić swoją działalność. Po dwóch latach wznowiono próby do tejże sztuki i w 2022 roku wystawiono ją ponownie. Tym razem odbyły się też dwa spektakle wyjazdowe – w Olsztynku i Stawigudzie.
Ostatnim zrealizowanym projektem jest adaptacja scenek z Kabaretu Starszych Panów pod nazwą „…a w sercu ciągle maj”.
Wszyscy członkowie grupy to osoby po sześćdziesiątym roku życia, ale pasją i zaangażowaniem mogą obdzielić pół świata!

 

 

 

 

 

 

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję