Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach zaprasza

na Dywickie Spotkania Teatralne

 10-11 i 24-25 czerwca

Każdy teatr jest odbiciem ludzkiej wrażliwości. Szczególnie wrażliwości kulturowej. Amatorskie grupy teatralne odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym każdej społeczności. Na wyjątkowość Teatrów Amatorskich wpływa ich oddolny charakter. Aktorów często łączą lokalne więzi, są sąsiadami, przyjaciółmi, rodziną. To wszystko sprawia, że amatorskie grupy teatralne mają swóją niepowtarzalną formę. Każdy Teatr Amatorski to projekt, w którym członkowie danej grupy wcielają się nie tylko w role na scenie, ale również odpowiadają za elementy przygotowania spektaklu: scenografii, grafiki, światła oraz dźwięku. Każda grupa teatralna to rodzina artystyczna, która wprowadza coś nowego w okolicznej społeczności. Ci niesamowici ludzie, to na co dzień matki, dzieci, ojcowie, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy różnych firm… A na scenie prawdziwi AKTORZY.
II Dywickie Spotkania Teatralne to też projekt, którego celem jest prezentacja lokalnych grup teatralnych, wymiana doświadczeń i propagowanie kultury teatralnej.
W tym roku na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach zaprezentują się: Grupa Teatralna przy Stowarzyszeniu „Ługwałd”, Teatr przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Sętala, Grupa Seniorów i Grupa Dinozaurów reprezentujących Pracownię Tańca ,,Pryzmat”, Teatr Mimo Wszystko z Dywit.
Każdy ze spektakli to spotkanie z innymi ludźmi, i innym tekstem, ale łączy ich jedno — zamiłowanie do teatru.
Widz będzie miał możliwość bez żadnych konsekwencji podglądać te spotkania, które przedstawione w zabawny sposób wywołują u publiczności salwy śmiechu.
Na terenie gminy Dywity obecnie funkcjonuje pięć grup teatralnych, a liczymy, że będzie ich jeszcze więcej. Teraz przed Artystami wyzwanie i realizacja spektakli, a my jesteśmy z nimi.

 

Angelika Stawisińska

 

 

 

GRUPA DINOZAURY 30+
Choreografia: Anna Janczarek
Opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
Wykonanie i kreacja:
tancerki grupy Pryzmat:
Barbara Błażewicz, Katarzyna Danielewicz
Kamila Michalska, Adriana Parszutowicz
Marta Szpakowska, Katarzyna Tomaszewska
Joanna Wilczewska, Małgorzata Żyznowska
Edyta Maślanka, Kamila Ciborska
Ewa Ziehm, Angelika Stawisińska
Joanna Czułowska 
GRUPA SENIORZY 60+
Choreografia: Anna Janczarek
Opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
Wykonanie i kreacja:
tancerki grupy Pryzmat:
Krystyna Wilczewska, Teresa Wiśniewska,
Irena Firlej, Elżbieta Markiewicz,
Henryka Noskiewicz, Zofia Wieczerzak,
Eulalia Pukis, Krystyna Konopielko,Alina Deptuła, Grażyna Nikiel

 

11 czerwca zaprezentują się lokalne grupy teatralne.

1. Działająca przy stowarzyszeniu „Ługwałd” w spektaklu pt. „Pułapka na myszy” będącym adaptacją opowiadania Agathy Christie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Grupa powstała w 2013 roku na obchody 650-lecia lokacji wsi Ługwałd. Założycielem grupy był Bronisław Szatan. Pierwsze przedstawienie dotyczyło właśnie lokacji naszej wsi. Do tej pory grupa wystawiła 11 premier. Były to jednoaktówki historyczne oraz humorystyczne. Przez grupę przewinęło się ponad 20 wykonawców oraz tyle samo dzieci. Są to tylko mieszkańcy naszej wsi. Grupa występuje na swojej własnej scenie, którą wybudowano w 2015 roku. Dzięki patronatowi Stowarzyszenia „Ługwałd”, grupa jest wyposażona w mikrofony i sprzęt akustyczny. Ponadto ze  swoimi sztukami grupa występowała w GOK-u Dywity, w Tuławkach, w Słupach oraz na festiwalu w Bartążku.  

 

 

2. Grupa Teatralna przy stowarzyszeniu „Przyjaciele Sętala”, która wystąpi w autorskim spektaklu pt. „Seneko, czyli Sętal w czasach Pandemii”.

Jeszcze nie dawno każdy serwis informacyjny w mediach zaczynał się od informacji na temat COVID19. Nic więc dziwnego, że ten temat wziął na warsztat istniejący siedem lat Teatr Sętal. Temat podpowiedziało więc samo życie, a formę sętalska tradycja teatralna. Niemal każde jego przedstawienie ma formę zebrania wiejskiego. W najnowszym przedstawieniu sętalacy zatem na zebraniu znowu postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć lekarstwo na COVIDa. Tekst jest, jak poprzednio, rymowany, dużo w nim lokalnych smaczków, kilka faktów historycznych, a nawet odniesień do poprzednich przedstawień.
Czy sętalakom udało się wyprodukować lekarstwo na COVIDa i czy aktorsko sprostali wyzwaniu? Przekonacie się podczas Dywickich Spotkań Teatralnych. Zapraszamy też do oglądania tej sztuki na YouTube, wystarczy w wyszukiwarce wpisać: setalseneko.

 

W dniach 24-25 czerwca aktorzy teatru „Mimo Wszystko” wystąpią w premierowym spektaklu „Podwójne Zaciemnienie”.

Amatorska Grupa Teatralna Mimo Wszystko powstała w 2006 roku z inicjatywy Anny Juszczyńskiej, animatorki kultury. Od tego roku siedzibą teatru jest GOK w Dywitach. Grupa ma za sobą liczne premiery wystawiane w województwie i powiecie olsztyńskim. Spektakle powstały w oparciu o własne scenariusze i reżyserię. Na przestrzeni czasu zmieniał się skład zespołu, lecz niezmienna jest pasja do sztuki teatralnej, która łączy nas od lat.
Obecnie zespół liczy ośmiu amatorów-aktorów, z zawodu nauczycieli i pedagogów. Każda osoba jest wyjątkowa, pełna pomysłowości, niesamowitego zaangażowania i sprawia, że teatr nasz widzimy ogromny!
Podczas tegorocznych Dywickich Spotkań Teatralnych będzie miała miejsce premiera pełnej ironicznego humoru czarnej komedii, pt. „Podwójne zaciemnienie” na motywach powieści J.Kesselringa „Arszenik i stare koronki”.

 

 

 

Po każdym spektaklu przewidziana jest część dyskusyjna, podczas której przy kawie
i słodkim poczęstunku będzie można porozmawiać z aktorami i wymienić się spostrzeżeniami na temat sztuki.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w sekretariacie GOK od 3 czerwca w godz. 8:00 – 16:00

 
 
 
Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję