Jak co roku, tak i w tym, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach organizował letnie warsztaty artystyczne dla najmłodszych mieszkańców gminy. Zaistniałe wymogi sanitarne nie pozwoliły na zorganizowanie czasu wakacyjnego w takiej formule, jak dotychczas. Nasi animatorzy kultury ruszyli więc w teren, odwiedzając wszystkie świetlice wiejskie w gminie z warsztatami muzycznymi, plastycznymi i zabawami na podwórku.

 

Zajęcia odbywały się w grupach do 12 dzieci, co pozwoliło na integrację i świetną zabawę. Ze wszystkich warsztatów dzieci wyniosły własnoręcznie zrobione pamiątki. Dodatkowym elementem warsztatów muzycznych było własnoręczne zrobienie bębenka. Zabawy na podwórku urozmaicone były o tworzenie paszczaków w sztuce origami, a zajęcia plastyczne były już niesamowitymi cudami, bo dzieci robiły smoki ziejące ogniem.

Tematami warsztatów były: „Puls, rytm, rap”, „Cuda na kiju” i „Na podwórku od 100 lat”. Zajęcia muzyczne nastawione były na rozwijanie własnego wewnętrznego rytmu przez zabawę. Nie tylko graliśmy na bębnach djembe, ale przede wszystkim uczyliśmy się słuchania siebie nawzajem, synchronizacji i współistnienia w muzyce. Odkrywaliśmy wartości rytmiczne nut, poznaliśmy podstawy beat boksu, graliśmy na bum bum rurkach, śpiewaliśmy piosenki afrykańskie i przez zabawę próbowaliśmy odnaleźć wspólny rytm i puls.

Zajęcia plastyczne pod nazwą „Cuda na kiju” były prawdziwą magią. Dzieci tworzyły ruchome zabawki z tektury napędzane siłą wiatru, a następnie testowały je w wyścigu, w którym nie liczyło się, kto wygra, bo najwspanialsza była sama zabawa. Zajęcia nastawione były na ćwiczenie samodzielności, rozwijanie wyobraźni twórczej, zanurzenie w przyrodzie poprzez wykorzystanie do zabawy wiatru i słońca. Tworzyliśmy wspólnie pojazdy, zegar słoneczny lub smoka ziejącego ogniem.

Największym hitem tego lata okazały się warsztaty „Na podwórku od 100 lat”. Okazało się, że ruch na świeżym powietrzu i nieśmiertelne gry i zabawy podwórkowe mogą dostarczyć dzieciom niezapomnianych emocji. Graliśmy m.in. w klasy, kapsle, czy w „Babajaga patrzy” w wersji muzycznej, gdzie ruch był tylko do akompaniamentu bębna. W między czasie, dla odsapnięcia, zajęcia przybierały formę rękodzielniczo-florystyczną. Dzieci tworzyły mini formy w stylu japońskiej ikebany oraz origami – każdy z uczestnikówpoznał tajniki składania papieru w przeróżne kształty bez użycia kleju i nożyczek.

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach zrealizował 38 warsztatów artystycznych w 16 miejscowościach Gminy Dywity, w których udział wzięło 307 młodych uczestników.

 

Tekst: Łukasz Budziak

Zdjęcia: GOK Dywity

 

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję