Wilniukowe Kaziuki

Pierwsze dywickie Święto Kaziukowe!!! Nawiązujące do odbywającego się od czterystu lat jarmarku odpustowego w Wilnie w dzień świętego Kazimierza, wydarzenie odbyło się 7 marca 2020 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dywitach, a jego organizatorem był tutejszy GOK. Można było spotkać się z zespołami: Ustronie ze Skierniewic i Troczanie z Litwy. Podczas spotkania goście zapraszali na kiermasz ze specjałami i przetworami Babek Zielarek oraz prezentacji lokalnych wyrobów Dominika Sidora.

 

To wyjątkowe wydarzenie to efekt sieciowania Domów Kultury, czyli współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach z Centrum Kulturalno-Bibliotecznym z Dobrego Miasta, Miłakowskim Domem Kultury, Centrum Kulturalno-Bibliotecznym z Barczewa i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Purdzie, dzięki czemu zaproszone zespoły przyjechały na 3 dni, podczas których dały 5 koncertów.

Wilniukowe Kaziuki w Dywitach uświetnił zespół Troczanie z Litwy, który jest polskim ludowym zespołem powstałym na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, zespół nazywał się „Troczanka“, a po trzech latach dołączyli również panowie i zespół zmienił nazwę na Troczanie. Starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowany muzyk Krzysztof Stankiewicz, a zespół koncertuje na licznych przeglądach w Polsce, na Litwie, na Łotwie, Białorusi i Rosji. Obecnie zespół liczy około 35 członków. W zespole „spotkały się“ 3 pokolenia – babcie, rodzice i ich dzieci. Efektem 29 lat pracy jest ponad sto pieśni: patriotycznych, wojennych, lirycznych, żartobliwych, kolęd oraz wiele tańców polskich i litewskich.

Drugim gościem wydarzenia był zespól folklorystyczny „Ustronie” ze Skierniewic, który wywodzi się z Klubu Seniora Ustronie i powstał w 2007 roku. Liczy 24 osoby, w tym 4 członków kapeli. Pomysłodawczynią, założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Elżbieta Rusiecka-Kucharska. Myślą przewodnią zespołu jest przekazywanie tradycji folkloru ziemi skierniewickiej, a inspiracje do tworzenia repertuaru czerpane są z lokalnych pieśni i przyśpiewek ludowych. Zespół pielęgnuje również folklor w swoich strojach – są to tradycyjne stroje łowickie.

W trakcie klasycznych Kaziuków, będących coroczną tradycją Wilna, odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami, które otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym.

Nasz GOK, organizując to spotkanie, chciał nawiązać do tradycji, kultury i zwyczajów Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy zamieszkują na Warmii.

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję