IX Festiwal Sztuki Czytania

 

Kolejna edycja jedynego takiego festiwalu w Polsce. To realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni profesjonalne jury.
Podczas festiwalu odbędą się spotkania z lokalnymi pisarzami połączone z Kiermaszem Książki Naszej, spotkanie Redakcji, współtwórców i przyjaciół Gazety Dywickiej, czytanie performatywne oraz prezentacje interpretacji literatury teatru przez aktorów, lektorów, dziennikarzy. W tym roku gośćmi Festiwalu będą: Wioletta Sawicka, Marcin Troński, Joanna Fertacz i Irena Telesz-Burczyk.
Wydarzeniu towarzyszyć będą nowości wydawnicze (Książnica Polska) i Bookcrossing oraz wystawy:

  • Zdmuchnąć kurz…
  • Jesteś w dobrych rękach

 

Wojewódzki Konkurs Sztuki Czytania

dla dzieci, młodzieży i dorosłych

REGULAMIN_ IX FESTIWAL SZTUKI CZYTANIA 2022
KARTA UCZESTNIKA_IX FESTIWAL SZTUKI CZYTANIA 2022
KARTA UCZESTNIKA IX FESTIWAL SZTUKI CZYTANIA 2022
 

Spotkanie autorskie z Wiolettą Sawicką

w Bibliotece Publicznej w Dywitach

Wioletta Sawicka
Rodowita Warmianka. Z wykształcenia Pedagog, z zawodu dziennikarka.
Doświadczenie zdobywała w Polskim Radiu Olsztyn, z którym była związana przez kilkanaście lat. Zajmowała się głównie publicystyką, reporterką i dziennikarstwem śledczym. Jest laureatką kilku branżowych nagród, w tym „Ostrego pióra” przyznawanego przez BCC. Później zamieniła mikrofon na dziennikarstwo prasowe. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” oraz pisała reportaże historyczne dla „Gazety Olsztyńskiej”.
Jako autorka zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Wyjdziesz za mnie, kotku?”. Przyjęty ciepło debitu skutkował kontynuacją losów bohaterów w „Będzie dobrze, kotku” i „Jeśli się odnajdziemy, kotku”, czyli potocznie zwaną przez czytelników „kocią sagą”. W kolejnych latach ukazały się inne powieści obyczajowe autorki: „Dzień cudu”, „Wyspy szczęśliwe”, „Czas próby”, „Piękna miłość” oraz pięciotomowa bestsellerowa saga kresowa „Wiek miłość, wiek nienawiści” inspirowana losami kresowej rodziny autorki. „Wilcze dzieci” to pierwsza książka autorki z gatunku literatury faktu, w którym wykorzystuje swoje reporterskie doświadczenie. 

 


 

Kiermasz książki naszej

Jedyne w swoim rodzaju spotkanie z lokalnymi autorami z Gminy Dywity.Podczas kiermaszu uczniowie Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie odczytają fragmenty tekstów autorów.

Będzie to również okazja do rozmowy z pisarzami oraz zakupu kupić ich książek.

W Kiermaszu wezmą udział:

 

Edward Mackiewicz

Autor książek historycznych, takich jak: „Wichry wojen. Polskie drogi i bezdroża”,  „Wichury wojen. Najeźdźcy: Bitwa Warszawska”, „Wichry wojen. Chłopcy z tamtych lat”, „Atlas dowódców wojskowych 1918-2018”.

Urodzony na Wileńszczyźnie. W wieku 6 lat został przeniesiony z rodziną do Olsztyna. Jego zamiłowanie do historii wynika z faktu, iż  jego ojciec walczył w jednym z oddziałów 7. Brygadzie AK i zginął w walce.

 

Izabela Niewiadomska–Labiak

Autorka i ilustratorka książek dla dzieci (”Robaki nie robią draki”, “Tęcza Pana Boga”, ”Zwierzęta Pana Boga” cz.I, ”Zwierzęta Pana Boga” cz.II, ”Od małego Lolka do Jana Pawła Wielkiego” itp.). Współpracuje z licznymi czasopismami. Jej wiersze ukazały się w ponad 200 publikacjach prasowych, almanachach, tomikach autorskich: “Czasem poza czasem”, “Półszepty z Niebieskim”. Jest laureatką konkursów poetyckich, m.in. BRĄZOWEJ SZYSZKI w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Poezji im. Zbigniewa Herberta.  

 

Dorota Pietras

Autorka powieści drogi „A jeśli to prawda” oraz jej kontynuacji „Boisz się?”, z wykształcenia inżynier budownictwa. Posiada nie kończące się pokłady pozytywnej energii dzięki czemu potrafi obudzić wiarę w piękno i wyjątkowość życia nawet w największych malkontentach.

 

Tomasz Kardacz

Olsztyński lekarz pediatra, człowiek o licznych zainteresowaniach oprócz pisania opowiadań, które publikowała „Borussia” czy „Gazeta Olsztyńska”, maluje obrazy, tłumaczy poezję francuską, uprawia łowiectwo, a wszystko to w czasie wolnym od pracy w przychodniach.

 

 


 

Czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Olsztyńskiego Teatru Lalek

Skierowane do młodzieży klas VII-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich

„Przetrąceni”

„Co dalej, co będzie po? … po wojnie?”
Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie przywiodło naszą Rezydentkę, reżyserkę z Ukrainy, Eugenię Bohdanovą
do wyboru tego dramatu.
„Przetrąceni” to historia trzech bohaterów, nie są oni ani przyjaciółmi, ani znajomymi.
Łączy ich jedno, wszyscy żyli w czasie II Wojny Światowej. To co przeżyli zmieniło ich losy bezpowrotnie,
a pomimo tego życie toczyło się dalej…
Jak udało się przetrwać? Jaką rolę odegrała miłość w ich historiach? Jak czują się teraz?
To właśnie to, co będziemy oglądać na scenie. Dramat powstał na podstawie prawdziwych historii zwykłych ludzi
o niezwykłych losach. Każda z nich zasługuje na to by być opisaną i usłyszaną w dzisiejszych czasach.
A nam pozostaje pytanie czy znając te opowieści jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć ich bohaterów?
Obsada:
• Hanna Banasiak • Adam Hajduczenia • Agnieszka Harasimowicz • Jakub Ignasiak • Mateusz Mikosza
• Marcin Młynarczyk • Karolina Sadowska • Sylwia Wiensko

Autor tekstu: Andrzej Bartnikowski
Reżyser: Eugenia Bohdanova

 


 

 

Marcin Troński przeczyta autorskie felietony

Aktor, dramaturg, reżyser słuchowisk radiowych. Absolwent i wykładowca warszawskiego PWST. W latach 1977-1997
występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 1997r. związany jest z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Grał m.in w np. „Barytonie” w roli Leonardo, I skrzypce przestały grać – Dr Josef Mengele, Żelazną ręką – Jan Zamoyski, Iron Man 3 – Wiceprezydent Rodriguez. Role dubbingowe to np. Michael Jordan w „Kosmicznym Meczu” Clayton w „Tarzanie”. Znany również z seriali m. in. „Klanu” jako detektyw Bogdan Sawicki czy Tomasz Niemirski w „Pierwszej Miłości”.

 

 


Teatr przy stoliku

Tom Ziegler „Grace i Gloria”

Refleksyjny komediodramat współczesnego amerykańskiego dramaturga Toma Zieglera jest opowieścią o spotkaniu dwóch kobiet, które różni wszystko: wiek, pochodzenie społeczne, wykształcenie, filozofia życiowa, wreszcie mentalność. Obie spotykają się w okolicznościach mało optymistycznych. Obie ciężko doświadczył los. A jednak między Grace i Glorią zawiązuje się piękna przyjaźń, która poprzez ból i łzy, ale też poprzez niezwykłe poczucie humoru, a właściwie dzięki niemu – przyniesie im spokój i pogodzenie z nieuchronnym biegiem życia, nauczy pokory i radości czerpanej z każdej chwili dnia.

Czytają: Irena Telesz-Burczyk i Joanna Fertacz
Słowo wstępne: Elżbieta Lenkiewicz

 

 

Irena Telesz-Burczyk
W 1966 roku zdała egzamin eksternistyczny uzyskując dyplom aktora. W zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie od 1975 roku. Poza sceną interesuje się wszystkim, co przynosi życie. Mówi o sobie, że urodziła się po to, by jeść.

 

Joanna Fertacz
Ukończyła Studium Muzyczno-Wokalne w Gdyni. Pracowała w teatrach w Gdyni i w Radomiu. Od 1990 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Oprócz grania na scenie ważny jest dla niej kontakt z przyrodą, praca w ogrodzie, jazda na rowerze, joga i filozofia Wschodu.

 

Wystawy towarzyszące wyeksponowane w dniach 17-19 listopada 2022

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

 

 

Biblioteka Publiczna w Dywitach


 
Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję