W niedzielę, 3 września 2017 roku, na Stadionie Wiejskim w Brąswałdzie odbył się tradycyjny Kiermas Warmiński – doroczne Święto Plonu w Gminie Dywity. Była to już siedemnasta edycja tej imprezy.

XVII Kiermas Warmiński rozpoczął się tradycyjną Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny, a zaraz po niej nastąpił oficjalny pochód na brąswałdzkie boisko. Kiermas, który rokrocznie odbywa się właśnie w malowniczym Brąswałdzie, to impreza, której jednym z głównych punktów, a na pewno jednym z najbardziej emocjonujących, jest konkurs na wieniec obrzędowy. W tym roku zwycięskie dzieło stworzyli przedstawiciele sołectwa Tuławki – była to piękna korona stworzona ze zbożowych kłosów, na której szczycie widniał krzyż. Autorzy wieńca otrzymali w nagrodę talon na 1500 zł ufundowany przez wójta gminy Dywity Jacka Szydło. Podczas Kiermasu prezentowali się również lokalni wystawcy, którzy oferowali różnego rodzaju potrawy, wyroby rękodzielnicze, czy drewniane rzeźby, zaś na najmłodszych czekała firma eventowa M2 Events ze swoimi dmuchanymi zamkami oraz animacjami.

Jednakże nie były to jedyne atrakcje podczas tej wrześniowej niedzieli. Od godziny trzynastej wszyscy zgromadzeni na stadionie wiejskim mogli podziwiać występy zespołów muzycznych. Jako pierwszy zaprezentował się chór prowadzony przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury – Krzysztofa Włodarskiego, który wykonał między innymi hymn Warmii „O Warmio moja miła”. Zaraz po ich występie, na scenę wkroczyła młodzież z grupy folklorystycznej Spręcowia – ich pełen świeżej energii popis był pierwszym z serii popisów w klimacie ludowym. Kolejnym wykonawcą była żywiołowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika (towarzyszyła ona również korowodowi), która wykonała nie tylko utwory tradycyjne, ale także te z kanonu muzyki popularnej jak „Thriller” Michaela Jacksona. Razem z Orkiestrą do Brąswałdu zawitał zespół ANIBABKI wykonujący ludowe pieśni biesiadne – obie grupy działają przy tamtejszym Gminnym Centrum Kultury. Jako przedostatni na Kiermasu wystąpili reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno prezentując tańce i pieśni z naszego regionu, lubelskie, śląskie i kaszubskie, a główną gwiazdą całego dnia ze Świętem Plonu, która zaprosiła zgromadzonych do wspólnej zabawy był zespół disco-polo Eratox – zwycięzcy trzeciej edycji telewizyjnego konkursu Disco Star. Na finał odbyła się zabawa sołecka przy dźwiękach muzyki serwowanej przez dj Jurasa.

Już po raz kolejny artyści, wystawcy, uczestnicy wydarzenia organizowanego przez Fundację Prymus, Gminę Dywity, Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach oraz przez Sołectwo Brąswałd udowodnili, że deszczowa pogoda nie stoi na przeszkodzie, by spędzić czas na świetnej zabawie, a co najważniejsze – by uczcić tradycyjny dzień Kiermasu Warmińskiego. Za rok Kiermas obchodzić będzie swoją pełnoletniość – oby przy lepszych warunkach pogodowych, bo o frekwencję i wrażenia z pewnością nie trzeba się martwić.

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję