W dniach 18-28 listopada br. w dywickim GOK-u odbyła się VIII edycja Festiwalu Sztuki Czytania.

Podczas festiwalu realizowana jest idea propagowania języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Jest to także okazja do spotkań miłośników literatury, którzy biorąc udział w ogłoszonym konkursie na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów mają okazję wykazać się kreatywnością i aktorstwem. W tym roku w Wojewódzkim Konkursie Sztuki Czytania we wszystkich kategoriach wzięło udział 25 osób. Uczestników oceniało jury w osobach Alicji Kochańskiej i Artura Steranko, aktorów grających na co dzień w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Alternatywą dla osób, które nie mogły wziąć udziału w konkursie stacjonarnie, był udział w Przeglądzie Sztuki Czytania. Uczestnicy przeglądu przesłali do nas interpretacje czytanych utworów literackich w formie elektronicznej, które następnie w dniach 22- 28 listopada udostępniono na portalu internetowym Gminnego Ośrodka Kultury.

Festiwal to nie tylko konkurs i przegląd sztuki czytania, ale też szereg innych wydarzeń.18 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dywitach gościliśmy Joannę Jax, obecnie
najpoczytniejszą autorkę na Warmii. Później odbyło się spotkanie ze współtwórcami Gazety Dywickiej. W piątkowy wieczór mieliśmy zaś okazję uczestniczyć w Mistrzowskim Czytaniu w wykonaniu jednego z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce, lektora Macieja Gudowskiego. Pan Maciej przeczytał: baśń pt. Żelazny Jan Braci Grimm i Legendę o Klimkowymdole pod Brąswałdem Marii Zientary- Malewskiej. Festiwalową tradycją, kontynuowaną także w tym roku w sobotni wieczór, było spotkanie ze sztuką w Teatrze przy stoliku. Fantastyczni aktorzy przedstawili realną i pełną humoru Banalną historię Michele Rimi. Uczestnictwo w festiwalu było także okazją do nabycia nowości wydawniczych na stoisku Księgarni Orion. Można również było obejrzeć dwie wystawy: Trochę kultury …z lektury! i Książka żyje… Naprawdę !.

 

            Festiwal to nie tylko konkurs i przegląd sztuki czytania.  To także szereg innych wydarzeń:

JOANNA JAX

OBECNIE JEST JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ POCZYTNYCH POLSKICH PISAREK, SPECJALIZUJĄCYCH SIĘ W POWIEŚCIACH HISTORYCZNYCH.
Mieszka w Olsztynie, gdzie też ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Przez wiele lat pracowała w korporacjach finansowych. W 2018 roku zrezygnowała z pracy etatowej i zajmuje się pisaniem powieści, grafiką komputerową i copywritingiem.
W 2014 roku została finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur za najbardziej wzruszającą powieść, a w 2017 roku „Wawrzynem”- Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. W 2018 roku jej powieść Narodziny gniewu znalazła się w pierwszej dwunastce bestselerów promowanych w ramach akcji CZYTAJ.PL.
Twórczość m.in.: Dziedzictwo von Becków, Smak wolności, Białe róże z Petersburga; cykle: Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach i Duchy minionych lat.

MACIEJ GUDOWSKI

JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH MĘSKICH GŁOSÓW W POLSCE. LEKTOR TELEWIZYJNY, RADIOWY I TEATRALNY.
Po ukończeniu Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie przez 5 lat pracował w wystudiowanym zawodzie. W  1984 roku zaczął pracę w Polskim Radiu jako spiker. Pierwszy film przeczytał w 1986 roku i trwa to do dnia dzisiejszego. Mimo zlikwidowania zawodu spikera radiowego jego współpraca z Polskim Radiem nadal trwa.
Lektor w setkach filmów i seriali dla dorosłych i dzieci. Znany m.in. z seriali Dynastia, Domek na Prerii, Z Archiwum X, Alf, Pełna chata, Baśnie tysiąca i jednej nocy, a także Baśnie braci Grimm (Czterej muzykanci z Bremy, Jaś i Małgosia i Żelazny Jan). Wśród seriali do których czytał listę dialogową znajdują się: Chiński syndrom, Pulp Fiction, Zabójcza broń, Imię Róży, cykl Akademii Policyjnej, Jamesa Bonda, Władcy Pierścieni i wiele innych.

ALICJA KOCHAŃSKA

AKTORKA TEATRALNA, ABSOLWENTKA PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY TEATRALNEJ IM. LUDWIKA SOLSKIEGO W KRAKOWIE – FILIA WE WROCŁAWIU.
Pracowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Od 1988 roku związana jest z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Nagrodzona Teatralną Kreacją Roku 1994 za tytułową rolę w spektaklu Balladyna w reżyserii Bogusława Kierca, Teatralną Kreacją Roku 1996 za rolę Szewcowej w spektaklu Czarująca szewcowa w reżyserii Henryka Adamka i Teatralną Kreacja Roku 2003 za rolę Panny Skillon w spektaklu O co biega? w reżyserii Marcina Sławińskiego.

 

ARTUR STERANKO

ABSOLWENT STUDIUM DRAMATYCZNEGO PRZY TEATRZE WYBRZEŻE W GDAŃSKU, GDZIE GRAŁ W LATACH 1979-1980.
W Latach 1977/78 – aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Im. Juliusza Słowackiego W Koszalinie. Od 1981 roku pracuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
W śród wielu otrzymanych nagród należy wymienić m.in.: Teatralną Kreację Roku 1991 za rolę Oberona w spektaklu Sen nocy letniej w reżyserii Jacka Andruckiego, nagrodę XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2009, Najlepsza Rola Męska za rolę w filmie Cztery noce z Anną, nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” w 2009 roku oraz Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A.

TEATR PRZY STOLIKU

Michele Rimi
Banalna historia

Do modnego hotelu, z egzemplarzem popularnego poradnika „Seks dla opornych” przyjeżdża dojrzała para małżeńska z „misją” rewitalizacji swojego związku. Przeżyte lata zrobiły swoje: troje dzieci, codzienna rutyna, stres i tak dalej i tak dalej. Słowem – proza życia w pełnym rodzinno-zawodowym wymiarze.
Karol i Barbara podejmują jednak próbę sprostania wszystkim szalonym i swawolnym pomysłom autorki wyrafinowanego poradnika mającego uratować ich więź małżeńską. Czy kobieta zdoła wyzwolić się ze społeczno-kulturowych stereotypów? Czy mężczyzna potrafi sprostać wyzwaniom, które postawi przed nim odważnie myśląca żona?…

Czytają: Alicja Kochańska i Artur Steranko
Słowo wstępne – Elżbieta Lenkiewicz

WYSTAWY FOTOGRAFICZNE

       

KSIĄŻKA ŻYJE … NAPRAWDĘ!

Wystawa przygotowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury”. Składa się z 12 wielkoformatowych zdjęć, które utrzymane są w  klimacie baśniowo – fantastycznym i przedstawiają młodego czytelnika, do tego stopnia zaczytanego w książce, że przenosi się on do świata baśni, lub elementy z książki przechodzą do rzeczywistości.

 

Do oglądania wystawy zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Dywitach od dnia 18 listopada 2021 roku.

 

TROCHĘ KULTURY… Z LEKTURY

Wystawa przedstawia 12 niezwykłych zdjęć, które mają na celu zainteresowanie lekturą szkolną i przedstawiają młodego czytelnika przeniesionego do literackiego świata.

 

Do oglądania wystawy zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach od dnia 18 listopada 2021 roku.

 

 

REGULAMIN WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU SZTUKI CZYTANIA

w ramach VIII FESTIWALU SZTUKI CZYTANIA 18-20 LISTOPADA 2021

 

  1. Przegląd jest imprezą o charakterze artystyczno-edukacyjnym, ma formułę otwartą.
  2. Przegląd skierowany jest do dzieci szkół podstawowych, młodzieży szkół średnich i osób dorosłych oraz całych rodzin z Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Warunkiem udziału jest przygotowanie dowolnego utworu literackiego /wiersz, fragment prozy, fragment dramatu/ i jego interpretacja w formie czytanej. Forma teatralizacji powinna opierać się na dialogu co najmniej dwóch osób. Maksymalnie ilość uczestników wspólnego czytania nie powinna przekroczyć 8 osób.
  3. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut.
  4. Czytanie odbywa się w ściśle określonej konwencji – przy stoliku, bez użycia zbędnych rekwizytów, kostiumów i przesadnych działań scenicznych. Drobne ruchy (gesty, spojrzenia) pomagające w interpretacji są dopuszczalne, ale tak aby prezentacja nie miała charakteru czytania performatywnego. Uwaga odbiorcy musi być skupiona  wyłącznie na sugestywnym przekazie tekstu przez uczestnika.
  5. Zgłoszenie odbywa się poprzez nadesłanie nagrania audio wideo prezentowanego czytania (plik mp4/avi poniżej 100mb lub link do pobrania) oraz KARTY UCZESTNIKA wraz z wymaganymi oświadczeniami do dnia 15 listopada 2021 r. na adres: gokdywity@wp.pl.
  6. Nadesłane prezentacje będą publikowane na profilach społecznościowych Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach (Facebook, YouTube) 22- 28 listopada 2021r.
  7. Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru publikowanych czytań.
  8. Każdy z uczestników otrzyma upominek oraz dyplom.

 

ZGŁOSZENIA DO PRZEGLĄDU SZTUKI CZYTANIA PROSIMY NADSYŁAĆ

DO 15 LISTOPADA 2021 ROKU

elektronicznie na adres:  gokdywity@wp.pl.

DO POBRANIA: Karta Uczestnika PRZEGLĄDU Sztuki Czytania online 2021

 

REGULAMIN KONKURSU SZTUKI CZYTANIA

w ramach VIII FESTIWALU SZTUKI CZYTANIA 18-20 LISTOPADA 2021

 

  1. Konkurs jest imprezą o charakterze artystyczno-edukacyjnym, ma formułę otwartą
    i obejmuje 4 kategorie wiekowe:
  • dzieci klas I-III,
  • dzieci klas IV-VI,
  • młodzież klas VII-VIII oraz szkół średnich,
  • osoby dorosłe.
  1. Warunkiem udziału jest przygotowanie dowolnego utworu literackiego /wiersz, fragment prozy, fragment dramatu/ i jego interpretacja w formie czytanej. Forma teatralizacji powinna opierać się na dialogu co najmniej dwóch osób. Maksymalnie ilość uczestników wspólnego czytania nie powinna przekroczyć 8 osób.
  2. Czas prezentacji nie może przekroczyć 15 minut.
  3. Czytanie odbywa się w ściśle określonej konwencji – przy stoliku, bez użycia rekwizytów, kostiumu i bez jakichkolwiek działań scenicznych. Uwaga odbiorcy musi być skupiona  wyłącznie na sugestywnym przekazie tekstu przez uczestnika.
  4. Zgłoszenie odbywa się poprzez złożenie bądź nadesłanie KARTY UCZESTNIKA wraz
    z wymaganymi oświadczeniami do dnia 15 listopada 2021 roku na adres:

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, ul. Olsztyńska 28, 11-001 Dywity, lub pocztą elektroniczną: gokdywity@wp.pl.

  1. Do oceny prezentacji konkursowych powołane zostanie jury, w skład którego wejdą przedstawiciele Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur i Teatru im. Stefana Jaracza
    w Olsztynie z dziedziny interpretacji aktorskiej, kultury mowy, recytacji, literatury.
  2. Jury oceniać będzie prezentacje wg następujących kryteriów:

  – dobór repertuaru /wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do możliwości uczestnika,

 – interpretacja utworu,

–  kultura słowa,

– ogólny wyraz artystyczny.

  1. Przed ogłoszeniem wyników jury przeprowadzi konsultacje warsztatowe dla uczestników.
  2.  

HARMONOGRAM PREZENTACJI KONKURSOWYCH

 

18.11.2021 /czwartek/ godz. 9:00 kategoria : dzieci klas I-II, IV-VI, VII-VIII i młodzież szkół średnich.

20.11.2021 /sobota/ godz.  10:00 kategoria: dorośli.

 

ZGŁOSZENIA NA FESTIWAL SZTUKI CZYTANIA PROSIMY NADSYŁAĆ

DO 15 LISTOPADA 2021 ROKU

NA ADRES:   GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH UL. OLSZTYŃSKA 28, 11-001 DYWITY,

 lub elektronicznie: gokdywity@wp.pl.

DO POBRANIA: Karta Uczestnika KONKURSU Sztuki Czytania 2021

 

S E R D E C Z N I E    Z A P R A S Z A M Y !

ORGANIZATORZY

  1. Gminna Biblioteka Publiczna w Dywitach
  2. Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
  3. Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur w Olsztynie
  4. Gmina Dywity
  5. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

 

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję