11.10.2023

GOK W DYWITACH

Godz.17:00-19:45

Koszt spotkania wynosi 10 zł, płatność na Numer konta bankowego:
79 8857 0002 3001 0006 3991 0001 tytułem „Warsztaty bębniarskie”

Zapisy: sekretariat@gokdywity.eu, tel. 89 512 01 23

 

O warsztatach:

„Kiwanie głową, klaskanie, tupanie nogą, taniec…
Zastanawialiście się kiedyś, czemu słysząc muzykę robimy to wszystko „do rytmu”, a nie „obok niego”? Co takiego powoduje, że mamy ochotę się bujać?
Bęben to jeden z podstawowych i najbardziej popularnych instrumentów świata, a najstarszy znaleziony do dziś pochodzi z terenów dzisiejszego Mali w Afryce Zachodniej. Muzyka zachodnioafrykańska to przede wszystkim bębny. Jest przebogata, żywa i wciąż rozwijana. Mówiąc o jej sile łatwiej byłoby powiedzieć, gdzie nie wywarła swojego wpływu niż wymieniać gatunki muzyczne, rejony świata i artystów, których do tej pory zainspirowała i wciąż inspiruje.

Granie na bębnach to przede wszystkim wspólne doświadczenie i podobnie jak wypowiadane słowa układają się następnie w całe zdania, tak samo pojedyncze dźwięki dopiero razem tworzą atmosferę radosnego bycia razem.

Podczas warsztatów przekonamy się jaką frajdę daje wspólne granie na bębnach. Poznamy podstawowe dźwięki (bas, ton, slap) i nauczymy się w jaki sposób i w którym miejscu brzmią one najlepiej, tak aby grane rytmy wywoływały u nas uśmiech i zachęcały ludzi do tańca.

Na warsztatach wykorzystamy bębny djembe (słowo to oznacza „razem w harmonii”) i gwinejskie dunduny, które są sercem muzyki zachodnioafrykańskiej i pozwolą naszej muzyce płynąć. Dowiemy się dlaczego współcześnie znane nam rytmy, utwory lub gatunki muzyczne wywołują w nas określony efekt. Muzyka zachodnioafrykańska jest pełna takich stosowanych do dziś rozwiązań.
Granie na bębnie pozytywnie wpływa na układ immunologiczny człowieka, reguluje poziom hormonów, rozwija myślenie abstrakcyjne i koordynację wzrokowo-ruchową. To jednak przede wszystkim świetna zabawa, w której każdy uczestnik odgrywa istotną i niezastąpioną rolę.”

Kuba Lewandowski,  bębniarz od kilkunastu lat, pasjonat muzyki zachodnioafrykańskiej. Założyciel i lider Ustawki bębniarskiej (od 2020 r.), nieformalnej inicjatywy skupiającej bębniarzy z regionu Warmii i Mazur. Założyciel i członek zespołu Boomeranci (od 2019 r.). Inicjator ulicznych, plenerowych i okołofestiwalowych akcji bębniarskich. Uczestnik wielu warsztatów i plenerów bębniarskich. Z wykształcenia socjolog.

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję